Profil absolwenta
Kandydaci na kierunek automatyka i robotyka powinni cechować się zdolnością precyzyjnego myślenia, umiejętnością algorytmicznego analizowania problemów i zainteresowaniami technicznymi. Celem kształcenia na tym kierunku jest wyrobienie umiejętności wykorzystywania teoretycznej wiedzy w zakresie robotyki, automatyki, sensoryki oraz informatyki do rozwiązywania problemów napotykanych w różnych dziedzinach techniki, a w szczególności w nowoczesnych gałęziach przemysłu.
Absolwent ma być twórczym projektantem rozwiązań i systemów w obszarze robotyki, automatyki oraz informatyki przemysłowej.
Studia inżynierskie dają absolwentowi wiedzę dotyczącą podstawowych zagadnień automatyki, i robotyki: systemów dynamicznych, przetwarzania sygnałów, kinematyki robotów, elementów i urządzeń automatyki przemysłowej, projektowania i programowania systemów mikroprocesorowych, sterowników przemysłowych, sensorów i systemów wizyjnych. oraz kompetencje niezbędne do realizacji własnych projektów o średnim stopniu trudności w zakresie pomiarów i sterowania. Absolwent potrafi rozwiązywać praktyczne problemy dotyczące zastosowań automatyki przemysłowej oraz prostych systemów zrobotyzowanych. Potrafi twórczo korzystać z literatury przedmiotu. Zna podstawowe uwarunkowania społeczne, prawne, ekonomiczne i techniczne realizowanych projektów.
Studia mają charakter dwustopniowy: po siedmiu semestrach studiów I stopnia (o profilu ogólnoakademickim oraz praktycznym) uzyskuje się tytuł zawodowy inżyniera automatyki i robotyki. Studia II stopnia trwają trzy semestry i kończą się uzyskaniem tytułu magistra automatyki i robotyki. Absolwenci specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w tych gałęziach gospodarki, w których istnieje potrzeba automatyzacji i robotyzacji.