Elektrotechnika
Kierunek elektrotechnika o profilu praktycznym na studiach I stopnia utworzono na Wydziale Elektrycznym w roku 2018 po trwających około 1 roku pracach podjętych z inicjatywy trzech firm z obszaru Wielkopolski: Modertrans i Solaris – producentów pojazdów elektrycznych oraz spółki dystrybucyjnej ENEA S.A. Podstawowe założenia kierunku, wynikające ze zgłaszanych przez wymienione firmy potrzeb rynku pracy oraz doświadczeń pracowników Wydziału Elektrycznego, w pełni wpisują się w misję Uczelni oraz stanowią podstawowy element realizacji Strategii Rozwoju Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej na lata 2012-2020. Praktyczny charakter kierunku stanowi uzupełnienie oferty edukacyjnej Wydziału Elektrycznego i stanowi szansę dla studiujących zdobycia bardzo dobrego, popartego praktyką w renomowanych firmach, wykształcenia na nowoczesnym i uznanym na rynku pracy kierunku studiów inżynierskich.
Jedną z podstawowych cech kierunku jest szczególne uwzględnienie w programie kształcenia szeroko rozumianych zagadnień elektromobilności. Tematyka jest aktualna i bardzo ważna, o czym świadczy, między innymi, wprowadzona w dniu 11 stycznia 2018 r. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, regulująca zasady rozwoju i funkcjonowania infrastruktury paliw alternatywnych oraz zasad użytkowania ogólnodostępnych stacji ładowania przeznaczonych dla pojazdów o napędzie elektrycznym.
Ustawa wymusza tworzenie infrastruktury ładowania pojazdów transportu publicznego, korzystających z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czyli tzw. zielonej energii. Uwzględniając warunki lokalne (dla miasta Poznań) należy stwierdzić, że sieć zasilająca punkty ładowania będzie, w pierwszej kolejności, obejmowała przystanki końcowe autobusów elektrycznych, których zakup, w roku 2019, planuje MPK Poznań. Sieć taka będzie też tworzona i stopniowo rozbudowywana z myślą o odbiorcach indywidualnych, czyli użytkownikach samochodów elektrycznych i hybrydowych. Miasto Poznań uzyskało dotację na zakup autobusów zeroemisyjnych w ramach, między innymi, programu System zielonych inwestycji – bezemisyjny transport publiczny. Z pewnością działania takie podjęte zostaną również w innych aglomeracjach miejskich Polski, co przyczyni się do powstawania miejsc pracy dla wysokowykwalifikowanej kadry inżynierskiej.
Studia o profilu praktycznym na kierunku elektrotechnika I stopnia trwają 7 semestrów, z czego trzy ostatnie realizowane są w ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami przemysłowymi. Zajęcia praktyczne prowadzone w firmach Modertrans, Solaris i ENEA S.A. odbywają się od 5. semestru, co związane jest z wymaganiami wstępnymi jakie zgłosili zainteresowani partnerzy przemysłowi oraz względami bezpieczeństwa studentów w trakcie zajęć na terenie zakładów przemysłowych. Kształcenie na profilu praktycznym, zgodnie z intencjami partnerów przemysłowych, obejmuje dwie specjalności: układy elektryczne i informatyczne w przemyśle i pojazdach oraz sieci i automatyka elektroenergetyczna. Praktyka, odbywana we współpracujących zakładach, realizowana będzie po semestrze 4. (4 tygodnie) i po semestrze 6. (8 tygodni) jako praktyka wakacyjna, natomiast w trakcie semestrów 5., 6. i 7. jako praktyka śródsemestralna w formie dwóch dni tygodniowo.
Absolwenci kierunku będą bardzo dobrze przygotowani do chłonnego i dynamicznie rozwijającego się rynku pracy związanego z szeroko rozumianą elekromobilnością, inżynierią elektryczną i dziedzinami pokrewnymi. Zdobyte wykształcenie pozwoli na samodzielne korzystanie z nabytej wiedzy i umiejętności zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej, rozwiązywanie problemów inżynierskich, szczególnie w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji urządzeń i systemów elektrycznych, także z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi informatycznych. Kadra Wydziału oraz współpracujących zakładów przemysłowych, a także ich zaplecze techniczne umożliwia osiągnięcie efektów kształcenia na bardzo wysokim poziomie.
W związku z udziałem w procesie kształcenia przedstawicieli firm z branży elektrotechnicznej uzyskane zostaną dodatkowe umiejętności praktyczne, a absolwent będzie jeszcze lepiej przygotowany do podjęcia pracy w zakładach przemysłowych oraz biurach konstrukcyjnych i projektowych. Absolwent profilu praktycznego będzie przygotowany także do studiowania na studiach II stopnia (magisterskich), po których będzie mógł, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, ubiegać się o pełne uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.